Carla 120
Här är Carlas 120-runda från i lördags. Var faktiskt lite irriterad efter den rundan då jag fick startsignal direkt när jag kom in på banan, även fast det inte ens var min tur. Vanligtvis var det tre ekipage inne på banan samtidigt så att man hade gott om tid att titta runt osv, och när det är det för några så är det ju orättvisst att inte alla får det. Det är ju en helt annan sak om alla får startsignal direkt när de går in på banan.
VIlket fall så var det en tjej som var först i klassen men hon hade massa starter och kom igång med just den hästen ganska sent på framhoppningen. Så jag tog det rätt lugnt eftersom att jag ändå startade två ekipage efter henne. Dock så gick ryttaren mellan oss ner först och startade igång klassen även fast det var en annan ryttare som skulle starta först. Så då när jag gick ner så hade hon hoppat men ryttaren som skulle varit innan mig kom in precis efter mig, och då gav de mig startsignal direkt när jag kom in på banan även fast jag egentligen hade rätt till att kolla runt på banan i några minuter och även fast det egentligen inte var min tur att starta. Det är ju alltid bra för de lite yngre hästarna att få komma in och vänja sig lite vid banan och därför blev jag rätt irriterad, tycker det var dåligt skött.
Vi rev trean då jag fick rida på henne för mycket i svängen, hon var inte riktigt igång de tre första sprången, annars hoppade hon super som vanligt och klarade alla distanserna utan problem. Hon har varit jättefin hela helgen, riktigt nöjd med henne!
Postat av: filippa
Shit vad duktig är det du som rider?
Postat av: Anonym
3an är det ditt oturshinder? Två ner på 3orna;)
http://johannasjostrand.devote.se
Postat av: Anni oveson
Tänk om man varit en fjärdedel så duktig som du! Då hade jag varit en väldigt lycklig människa :)
Postat av: Maja
Du är himla, himla duktig !
Postat av: Sara-Sofia & lotterihästen Kamelia
Vad fina ni är! :)
Postat av: bella
visste du att frankrikes presidents fru heter Carla bruni? :)









