Otursdag


Red alltså en 135 idag och det kändes jättedåligt. Han stod emot på ettan och var på väg att stanna, jag fattade ingenting. Sen fortsatte jag i alla fall dumt nog. Vi fick ett ner i fyrans kombination och sen rev han nio b samt tian. Då stannade jag honom, ryggade, la en volt och tänkte att jag kunde väl i alla fall få ett bra språng på sista. Men så hoppa han jättekonstigt på det med och jag fattade verkligen ingenting.
Men så kom mamma och sa att hon hade sett honom tappa en framsko! På ettan, när jag tyckte att han stannade upp, så var det skon som flög. När jag sedan skulle brodda ur de andra fötterna visar det sig också att det var en sten fastkilad i den anda framskon! Så den tröck ganska mycket på strålen. Hovslagaren som sedan slog på Quidams sko förklarade att det antagligen var därför han trampade av skon också, för den satt inte alls löst eller något innan. Men det blir så när dom får lite ont i hoven att dom blir kvar längre med den och då kommer bakbenet längre och större chans att dom trampar av skon.
Quidam hoppade alltså hela banan utan ena framskon och på den andra hade han en sten fastkilad. Inte konstigt att han kändes konstigt och jag känner mig så himla taskig som red honom ändå men jag förstod verkligen inte! Jag har i alla fall fått två lärdomar från detta:
- Alltid kolla hovarna innan man går in på banan, speciellt när det var en så stenig framhoppning som det var nu.
- Lyssna på min egen känsla. Jag kände ju att det inte var bra och skulle ha utgått istället!

Publicerat: 2011-04-30 Kl: 19:26:41 | I kategori: Tävlingar | 5 kommentarer



135 idag!


Idag hoppar jag en 135 med Quidam! Jag har startnummer 17 i klass B. Om klassen får mer än 100 deltagare så måste den nämligen delas upp, så därför är jag i klass B.
Publicerat: 2011-04-30 Kl: 08:35:31 | I kategori: Allmänt | 2 kommentarer



Henriksdal Fredag!


Hoppade en 130 idag och fick ett ner. Rev sista i grunden. Det var mitt fel, efter hinder nummer sex var det en lite knepig sväng till sjuan som jag slarvade igenom. Det resulterade i att jag hoppade sjuan snett och hamnade långt ute på bågen till det sista hindret i grunden. Då tänkte jag för mycket på att räta till distansen och glömde att sätta ihop honom och få lite tryck så det blev ett hafsigt språng.

Lite kände jag när jag hade hoppat fyrans kombination att jag hade lite lågt tempo och så fick jag för mig att jag skulle få tidsfel. Men felet blev att jag red hafsigt på slutet för att inte få tidsfel, istället för att sätta upp ett bättre tempo!
Publicerat: 2011-04-29 Kl: 22:53:24 | I kategori: Tävlingar | 3 kommentarer



Framme med två hästar


Yes nu har vi alltså kommit fram till Henriksdal. Jag har trimmat Quidam på framhoppningen och han kändes fin. Sen har jag faktiskt även med mig Guinness, men inte för att tävla. Jag ska träna med honom i helgen för Pernilla som hade Guinness tidigare. Hon är här och tävlar så det passar bra. Eftersom att hon är här så är också Zeta, min gamla häst, här. Jätteroligt att träffa henne! De tävlade redan förra helgen och då tog Zeta några placeringar i 130. Ska bli kul att se dem i helgen!
Zeta
Publicerat: 2011-04-28 Kl: 21:47:00 | I kategori: Allmänt | 2 kommentarer



Henriksdal idag!


Idag åker vi alltså till Henriksdal, Skåne. Jag var ju där och tränade för någon vecka sedan och då hoppade vi vattengraven och sånt. Men nu är det alltså tävling! Kommer hoppa Quidam fre-sön!
Publicerat: 2011-04-28 Kl: 09:58:36 | I kategori: Allmänt | 1 kommentarer



Putskväll


Kom hem från skolan vid sextiden. Då gick jag ner till stallet direkt för att rida. Nu har jag vart uppe för att äta middag men ska snart gå ner igen för att putsa lite saker. I morgon har jag nämligen en kemilabb i skolan och sen åker vi så fort som möjligt efter det till Henriksdal! Kommer vara i Henriksdal från torsdag till söndag!

Publicerat: 2011-04-27 Kl: 21:49:55 | I kategori: Allmänt | 3 kommentarer



Fifa i Gävle


Förrästen så glömde jag berätta att även Fifa och Becca var i Gävle och tävlade när jag var där! Där startade även Fifa sitt första Falsterbo-kval och de var felfria direkt! För att kvala till Falsterbo som sexåring måste man ha två felfria 130-rundor på fem försök. Så nu har han fyra försök på sig att få en till felfri ritt!





Jag var väldigt nervös eftersom att det var första falstebokvalet. Det är så tråkigt om de får ett skitpet då! Därav den lite vingliga filmningen och annat. Det är mycket nervösare att stå vid sidan!

Publicerat: 2011-04-27 Kl: 14:34:11 | I kategori: Tävlingar | 6 kommentarer



Unghästarna


Fotade unghästarna för några dagar sen:






















Publicerat: 2011-04-27 Kl: 11:59:00 | I kategori: Allmänt | 5 kommentarer



Gårdagens träning




Vi hoppade en del banor mot slutet av träningen, dock lite lägre. Jag fick öva med Quidam att lägga upp tempot lite. När jag rider på låga hinder så kan jag arbeta Quidam och få honom att hoppa igenom när jag har ett lägre tempo. När jag hoppar högre hinder och då såklart har ett högre tempo så kommer det lite av sig själv. Men när jag ska ha ett högre tempo på de lägre hindren så har jag svårt att arbeta honom och han hoppar lite platt. Så idag fick jag träna på det och det kändes bättre mot slutet! Jag måste kunna arbeta honom i det högre tempot och inte bara förlita mig på att han hoppar upp sig eftersom att de är högre.

Publicerat: 2011-04-27 Kl: 06:51:00 | I kategori: Träningar | 5 kommentarer



Dagens ridpass


Guinnes red jag ett pass på ridbanan innan jag åkte på träning. Red en del över galoppbommar på volt och jobbade på att ha honom runt  innerskänkeln. Han kändes fin!

Quidam tränade jag alltså så det berättar jag mer om i ett annat inlägg

Estelle red jag efter att jag kommit hem. Det blev ett riktigt galoppass idag, red nästan bara i galopp och skritt. Började med att skritta fram ordentligt några varv runt gården. Sen galopperade jag henne uppför den långa backen till unghästarnas sommarhage. Där red jag henne sedan i galopp med en del skrittpauser. Jobbade bara på att ha henne framåt hela tiden samt att hon kunde gå rakt och jobba under sig i uppförsbackarna. Det var ganska jobbigt för henne, speciellt i höger varv. Hon lurar en lite på ridbanan när det är svängar hela tiden då hon är mer ”lättsvängd” i högergaloppen. Men hon har inte samma stryka i den, hon är faktiskt svagare i höger än i vänster. Så det blir att jobba mycket sånt här och sen ska jag försöka hoppa en hel del studs med henne, både långa studsar på rakt spår och på böjt!

Gamma gjorde jag samma sak som med Estelle. Hon var jättetung i handen när jag värmde upp i galoppen men sen när hon fått en skrittpaus så lossande allt och hon kom upp i en jättefin form. Den formen plus de långa uppförsbackarna var nog riktigt tufft för henne, så jag red inte riktigt lika länge som med Estelle. Men hon kändes alltså jättebra efter uppvärmningen. Hon är starkare än Estelle men skulle nog också ha nytta av en del studs-träning!





Härlig bild på Pilar och Quidam från den hagen jag red i idag!

Publicerat: 2011-04-26 Kl: 22:00:00 | I kategori: Vardaglig ridning | 1 kommentarer



Träning idag


Nu har jag varit i skolan på morgonen. Har bara en lektion på tisdagar så det var en mjukstart efter lovet, skönt. Nu ska jag strax ner till stallet för att rida nån häst innan jag åker och tränar med Quidam för Pether Markne. Får nog rida två till när jag kommer hem i kväll...


Publicerat: 2011-04-26 Kl: 11:39:48 | I kategori: Allmänt | 5 kommentarer



Gissa höjden!


Har fått många frågor på hur höga mina hästar är och jag kan faktiskt inte säga det då jag inte har koll. Men så tänkte jag att ni kunde få gissa på hur höga de är och sen mäter jag dem senare i veckan! Den som har mest rätt får en länk!

Så hur höga är egentligen

Celena



Quidam



Guinness



HQ



Theta



Estelle



Gamma?

Publicerat: 2011-04-25 Kl: 22:15:09 | I kategori: Allmänt | 18 kommentarer



HQ igår


HQ är alltså en treåring under inridning, därav de kanske inte jättevackra bilderna. Men hon är så himla härlig och cool! Vi hade en hel del hinder ute på banan, både vattenmatta, skynken och sånt. Hon blinkar inte ens när man rider runt henne bland dem. Superskönt att hon har en sån lugn inställning!


















Publicerat: 2011-04-25 Kl: 16:07:00 | I kategori: Allmänt | 2 kommentarer



Gamma Vikbolandet





Publicerat: 2011-04-25 Kl: 13:48:00 | I kategori: Tävlingar | 1 kommentarer



Gårdagens ridpass Quidam


Jag har tänkt att jag ska börja rida Quidam lite tuffare och längre pass framöver. Öka succensivt såklart. Men jag känner att han skulle kunna få lite bättre flås och kondition. Han är ju lite "tung" i sig själv, jämfört med de andra hästarna jag har, så han blir tröttare lättare. Han har såklart ingen dålig kondition, han går ju meeting fullt, men för att verkligen step it up.

Så igår så skrittade jag fram och inledde sedan passet med att galoppera i gången upp till unghästarnas sommarhage. Där är det en väldigt lång, lutande backe som är perfekt för styrke och konditionsträning. Sen red jag några varv runt hagen i backarna upp och ner innan jag gick till grusbanan och red ett riktigt trimmpass.
















Publicerat: 2011-04-25 Kl: 06:50:00 | I kategori: Vardaglig ridning | 3 kommentarer



Estelle i Vikbolandet





Publicerat: 2011-04-24 Kl: 23:31:32 | I kategori: Tävlingar | 3 kommentarer



Vill ni se filmer och bilder? Kommentera!


När det är 40 + kommentarer lägger jag upp dem

Kajsa fotade mig en del när jag red Quidam, sen fotade Emma när jag red HQ och så tror jag att mamma filmade en snutt på HQ också. Sen har vi ju filmer från tävlingen också! Men om det ska upp på bloggen så måste jag gå heeeela vägen ner till stallet för att hämta kameran, så då får ni allt kommentera lite om ni vill se!


Publicerat: 2011-04-24 Kl: 21:04:28 | I kategori: Allmänt | 51 kommentarer



Ingen vila


Nu ska jag ner till stallet igen. Ska trimma Quidam på grusbanan och rida ut på Guinness. Om jag orkar/har tid så ska jag även försöka rida bägge unghästarna. De behöver röra på sig! Lite segt att rida fyra hästar efter att ha tävlat två dock. Men det är roligt också!

Publicerat: 2011-04-24 Kl: 15:48:17 | I kategori: Allmänt | 7 kommentarer



Hemma från tävlingen


Är hemma från tävlingen och hästarna har gått bra. Lite allmänt spända bägge två, de behöver verkligen tävlingsrutin, men de har ändå hoppat bra!

Estelle

110 avd.b  -
0 fel
Det var kort mellan Estelle och Gammas starter så jag hann inte rida fram så mycket som jag velat. Estelle var lite spänd och hög i nacken redan på framhoppningen men var ändå nolla inne på banan.

120 avd.b - 4 fel
Mycket bättre på framhoppningen, hon var mer framme i galoppen och mer lösgjord i kroppen. Men hon blev spänd när vi kom in på banan igen och då blev hon hög i nacken och hoppar sämre med ryggen. Vi rev b-hindret i trekombinationen, det var mitt fel då jag red in henne för fort, hon fick inte riktigt plats. Jag har aldrig hoppat trekombinaton med Estelle så jag var inte helt klar på hur hon ville ha det!

Gamma

110 avd.a - 0+ute
Det var jättebra fram till sista hindret i omhoppningen, då svängde jag upp för snävt på ett titthinder och hade en allmänt klantig väg så då stannade hon. Sen blir hon väldigt påverkad av det och stannade igen, men hoppade på tredje försöket. Jag vet att jag inte ska rida sånna vägar där hindret bara "dyker" upp för henne snabbt så  det var klantigt av mig!

120 avd.a - 4 fel
Hon var fin och hoppade bra. Hon är ju alltid spänd på hinder men i den här klassen var hon lite mer avslappnad i några språng. Vi rev insprånget i trekombinationen. Jag hade lite högt tempo till hindret innan så tänkte att jag skulle ta upp innan kombinationen men hon är så känslig så då blev det nästan trav i svängen. Därför blev det lite av-och-på till kombinationen, återigen klantigt av mig. Men som sagt, annars var hon fin och det känns bättre hela tiden även fast hon fortfarande är väldigt spänd.

Lägger upp filmerna senare!


 

Publicerat: 2011-04-24 Kl: 14:17:39 | I kategori: Tävlingar | 1 kommentarer



På väg


Nu är vi påväg till tävling. Estelle och Gamma ska gå 110 samt 120 i Vikbolandet!



Duschade Estelle igår

Publicerat: 2011-04-24 Kl: 06:46:00 | I kategori: Allmänt | 2 kommentarer



Quidam idag




Träns: Dyon Anatomic + repnosgrimma
Framskydd: Veredus
Bakskydd: Eskadron
Sadel: Prestige Versailles
Schabrak: Anna Scarpati

Publicerat: 2011-04-23 Kl: 23:43:03 | I kategori: Utrustning | 4 kommentarer



Sladda hagar


Nu är jag på G att gå ut i solen. Ska dock inte sola utan hämta fyrhjulingen för att sladda några av hagarna. Efter det ska jag rida mina fyra hästar samt fixa inför tävlingen i morgon. Ibland önskar jag att jag själv inte tycke det var så himla viktigt att putsa all tävlingsutrustning, men det känns liksom fel att inte göra det. Det tar bara sån tid och är så tråkigt!

Här är en riktig failbild jag tog på HQ igår. Snacka om vacker!


Publicerat: 2011-04-23 Kl: 13:31:23 | I kategori: Allmänt | 7 kommentarer



Filmerna från gårdagen






Publicerat: 2011-04-23 Kl: 06:40:00 | I kategori: Träningar | 7 kommentarer



Fina hästar!


Estelle red jag först. Vi hade bara fyra hinder, en oxer på varje långsida och så två räcken på diagonalen. Enkelt bara för att kunna rulla på och hitta rytmen. Jag red Estelle med gagset idag igen och hon känns verkligen super på det. Andra hästar som jag haft det på har inte tagit tag i det på samma sätt. Men på Estelle så är det som att rida på ett vanligt bett i och med att hon tar tag och man har kontakt med munnen hela tiden, men att jag samtidigt har lite mer att säga till om ifall hon drar. Vi rullade lite på hindret och hoppade upp tom 130. Jag hittade lite känslan för hur jag vill rida henne. Det blir ofta så att jag tar tag i henne för hårt efter hindret då jag vill få henne på plats. När jag istället är lite mjukare och bara leder henne genom svängen men låter henne galoppera på så får hon bättre distanser.

Gamma var lite tittig och jobbig eftersom att jag inte hoppat henne på ett tag. Hon är en sån häst som behöver några språng var och varannan dag för att hålla igång. Men när hon väl kom igång så blev det bra. Jag kunde då ha lite samma tänk på henne som med Estelle, att jag mjuknar mer och använder galoppen i svängen. Gamma är ju så himla försiktig i sig själv, men eftersom att hon är tittig blir det lätt att jag sätter henne på plats för mycket.

Guinness hoppade jag sist och sen red jag ut barbacka på Quidam i solen.

Pilar fotade lite medan jag red fram Estelle. Tänkte lägga upp filmerna senare ifall ni vill det också, men då får ni allt kommentera lite!
















Visst är Estelle himla snygg att se på?

Publicerat: 2011-04-22 Kl: 19:49:30 | I kategori: Träningar | 25 kommentarer



Träning idag


Idag kommer Becca så då ska jag träna för henne. Jag tror faktiskt att jag ska hoppa alla hästarna (utom Quidam). Det ska bli roligt! Skönt  det är också nu när vi kan hoppa hemma och inte måste åka till ett annat ridhus!


Publicerat: 2011-04-22 Kl: 13:38:25 | I kategori: Allmänt | 0 kommentarer



Tävling på söndag!


På söndag ska jag tävla i Vikbolandet. Det är Gamma och Estelle som ska med och bägge ska gå 110 samt 120. Det blir första utomhustävlingen för mig i år! Dock tror jag att framhoppningen är inomhus. Jag gör alltså två riktiga mjukstarter utomhus i år, för i Gävle var istället framhoppningen utomhus!

Men är det någon av er läsare som ska till Vikbolandet? Tävla eller titta?

Publicerat: 2011-04-22 Kl: 06:23:00 | I kategori: Allmänt | 4 kommentarer



Dagens ridpass och årets avramlig


Började med en uteritt på Guinness. Vi tog det ganska lugnt och skrittade mest i solen men tog några galoppsträckor. Han tycker mycket om att få komma ut!

Sen red jag Estelle som fick värma upp på grusbanan. Sen fick jag lust att prova hur gräsbanan var så vi gick ut på den och red resten av passet. Jobbade mycket övergångar och tempoväxlingar  för att känna att hon var med på noterna.

Gamma fick också gå på gräsbanan eftersom att det kändes så bra där. Hon var riktigt fin, det har verkligen skett en utveckling med henne i markarbetet, och snabbt har det gått. Hon var väldigt reglerbar och fin idag. Hon bär upp sig själv så himla naturligt!

Sen kom Emma så då tog vi ut Theta och longerade samt red honom. Han var lite på spänn över att vara på utebanan för första gången så det blev ganska försiktig ridning. Men det är en härlig häst med väldigt fint steg, det kommer speciellt fram nu när han kommer ut!

HQ skulle också ridas och eftersom att hon gått på grusbanan  en gång tidigare så satt jag upp direkt. Hon kändes riktigt fin och är så himla stadig mentalt för att vara knappa tre år. Men ändå så ramlade jag av henne, haha. Tyvärr är inte hela vår ridbana inhägnad, utan kanske en fjärdedel är utan staket. När jag hade galopperat några varv och skulle rida förbi utgången så försökte HQ plötsligt ta sig ut. Jag reagerade och styrde in henne mot banan men istället så blev det något mellanting och vi hamnade mitt framför en stolpe. HQ tvärstannade och jag flög över halsen, gjorde en volt i luften och landade på benen. Årets avramling helt klart, var värsta James Bond-style. HQ vart nästan mer chockad än vad jag vart, hon stod bara helt stilla, tittade på mig och verkade inte fatta någonting. Så jag satt bara upp igen och det var inga problem!

Efter att jag ridit dessa fem hästar så red jag även Emmas dressyrhäst Frieda. Hon ville nämligen att jag skulle hoppa henne och det gick jättebra. Frieda har delvis hoppstam och är nog en riktigt fin hopphäst också, så det var bara kul.

Lite bilder på Theta och HQ från idag:













Publicerat: 2011-04-21 Kl: 22:56:20 | I kategori: Vardaglig ridning | 1 kommentarer



Gårdagens träningsfilm




Publicerat: 2011-04-21 Kl: 15:53:00 | I kategori: Allmänt | 5 kommentarer



Nu...


... så ska jag ner till stallet. Dagen ser ut som så att jag ska rida Gamma, Estelle och Guinness. Hade tänkt göra lite bomövningar med Gamma och Estelle samt prova att rida igen med gags på Estelle.

Ifall Emma hinner senare i eftermiddag så ska jag även ta och rida unghästarna ute på grusbanan. Vore bra för dom att komma ut, snart är det ju treårstest! Sen kanske jag skulle hoppa Emmas häst lite, det beror också på när Emma slutar. Hoppas  att någon i stallet fotar lite idag så får ni se ikväll!


Publicerat: 2011-04-21 Kl: 14:02:07 | I kategori: Allmänt | 0 kommentarer



Bilder på Quidam


Här kommer lite bilder på Quidam som Pilar tog förra veckan:

















Publicerat: 2011-04-21 Kl: 12:14:33 | I kategori: Allmänt | 5 kommentarer



Hemma från Henriksdal


Ja är alltså hemma från träningen i Henriksdal. Det har vart roliga träningar och kul att träffa kompisarna. Jätteskönt att få hoppa stor vattengrav också nu inför utomhussäsongen. Har dessutom haft härligt väder hela tiden, jätteskönt!

Idag hoppade vi mer bana. Först lite lägre och fick känna på linjerna med ett språng mer, sen jobbade vi på att få fram utomhustempot och hoppade lite större banor med framåtdistanser. Nu ska jag fixa lite här hemma men kanske lägger upp filmen från träningen senare ikväll!


Publicerat: 2011-04-20 Kl: 22:53:10 | I kategori: Träningar | 2 kommentarer



Vem är Pilar?


Det är många som undrar vem den söta lilla tjejen på många av mina bilder är och nej, det är inte min lillsyster. Hon heter Pilar och hennes familj hyr en villa på vår gård! De kommer från Holland, därav det lite ovanliga namnet Pilar!

Men Pilar är i alla fall den härligaste sjuåringen jag känner! Hon är så hästintresserad så det är helt otroligt. Hon är i stallet i princip varje dag och hjälper till med allt möjligt. De flyttade hit från Holland för några år sedan och då kunde Pilar ingen svenska men hon även om hon inte sa så mycket så hjälpte hon till överallt och försökte göra sig förståd med lite svenska och massa kroppsspråk! Nu talar hon flyttande svenska så det har gått fort.

Vet ni någon sjuåring som kan sitta stilla i timmar och bara titta medan jag rider fyra-fem hästar? Denna kalla vinter har hon suttit i ridhuset och kollat hur mycket som helst. Hon hjälper även till med allt slit runt om kring som mockning, fodring, ta in (snälla) hästar, putsa, tvätta och sånt. Hon verkar tycka att allt som har med hästar att göra är roligt. Eftersom att Pilar hjälper till så mycket i stallet så får hon också rida mina hästar. Hon brukar få skritta fram de som är snälla, trava lite och galopperat har hon gjort någon gång. Quidam är den allra snällaste i stallet så honom får hon rida mest, och hon klarar av att rida honom i skritt och trav helt själv.

Pilar är även den som fotograferar till bloggen mest! Eftersom att hon ofta sitter och tittar när jag rider så brukar hon hjälpa mig att fota under tiden. Det är alltså henne ni har att tacka, haha. Jag är i alla fall superimponerad över hur arbetssam, duktig, smart och framförallt intresserad Pilar är. Det är helt otroligt!

Pilar kan komma klädd hur som helst till stallet. Ibland är det klänning, ibland är det utklädd till superwoman. Nu för tiden har hon dock fått en hel del ridkläder! Den nedersta bilden var ganska nyligen och då tyckte jag verkligen att Pilar såg ut som en barnmodell för ridkläder, men sina egna ridhandskar och stövlar men min GPA-hjälm, haha!

Blandade bilder på Pilar genom åren:





















Publicerat: 2011-04-20 Kl: 00:13:40 | I kategori: Teamet kring mig | 8 kommentarer



Dagens träning i Henriksdal


Vi började med strecha dem mycket i sidorna genom att rida dem "överställda", låta dem ta tag i innertygeln och bara göra förhållningar på yttern. Pether tyckte att Quidam hade blivit jättefin och att det verkligen släppt igenom i överlinjen vilket jag absolut håller med om! Så det arbetet gjorde Quidam super.

Sen hoppade vi en del på små hinder och jobbade med att få dem igenom på samma sätt där. Pether poängterade att det bara är något man gör på riktigt små hinder, som vi gjorde nu. Där kändes i alla fall Quidam fin men jag hade lite ont i knät så det blev inte superbra hela tiden. Sen påminde även Pether mig om min hand/armställning som jag verkligen måste jobba på! Jag blir helt rak i armarna men jag tänker inte på det själv! Det är en olat jag har och jag ser hur det kommer tillbaks ganska fort efter att Pether sagt till mig. Ska jobba på det!

Slutligen hoppade vi en liten bana av småhindren och hoppade vattnet allra sist. Jag vet ju att Quidam är lite tittig på vatten i början av säsongen så här och jag vet hur jag ska rida honom för att få honom över. Det viktiga är bara att vara bestämd och ha fart. Han hoppar också på första försöket när jag rider så. Sen fick jag hoppa det flera gånger och prova lite olika stilar.


Publicerat: 2011-04-19 Kl: 23:27:34 | I kategori: Träningar | 8 kommentarer



Bilder på Quidam!


Vi åker klockan fem på morgonen idag till Henriksdal med Quidam (och en till häst) för att träna. Det är nämligen träningar för Juniorer och Young Riders för Pether Markne där nere. Får även träna vatten med hästarna vilket känns super!

Men tänkte att ni skulle få se de bilderna jag tog på Quidam och Pilar förra veckan under tiden vi sitter i bilen:































Publicerat: 2011-04-19 Kl: 05:05:00 | I kategori: Allmänt | 13 kommentarer



Dagens ridpass


Jag och Emma la ner ett antal timmar på att göra i ordning ridbanan. Först tog vi bort alla hinder. Sen spred i ut 25 säckar med 25 kilo salt över hela banan. Efter det vattnade vi överallt och sladdade. Saltet binder ju fukt och ridbanan dammar lite och blir lite hård så det är bra att ha.

Efter att vi fixat bana tog vi ut HQ och longerade samt red henne. Det var första gången hon var utomhus och reds/longerades men hon var jätteduktig! Superbra!

Sen var klockan redan sju så då hjälpte Emma mig och red ut på Guinness samtidigt som jag red Quidam. Vi red en runda med bara skritt och trav men hästarna tyckte det var skönt!

Estelle och Gamma fick som sagt gå på banan. Testade att rida med ett gag med dubbla tyglar på Estelle och det kändes faktiskt bra så det ska jag prova mer! Dock kunde jag inte riktigt rida Gamma och Estelle ordentligt då jag blev lite trött i knät.

Pilar, jag och Emma turades om att fota HQ lite:



















Publicerat: 2011-04-18 Kl: 23:47:00 | I kategori: Vardaglig ridning | 2 kommentarer



Dagen


Idag sov jag så länge att jag inte ens tänker berätta. Men vaknade och såg att det var jättefint väder ute (som det verkar vara varje dag nu för tiden). Idag ska jag rida mina fyra hästar tänkte  jag så länge jag inte får för ont i knät. Men det känns bättre idag så bara jag tar det lugnt så går det nog. Gamma och Estelle får nog gå på banan och sen ska Quidam och Guinness ridas ut och få ta det lite lugnt.

Sen ska jag dessutom packa och göra i ordning en del eftersom att vi i morgon åker ner med Quidam till Henriksdal för att träna tis-ons. Blir super!

Publicerat: 2011-04-18 Kl: 15:08:52 | I kategori: Allmänt | 2 kommentarer



Söndag


Jag var mycket bättre i armen i dag när jag vaknade! Den kändes jättebra och var inga större problem att rida med. Däremot så hade jag tydligen även vrickat knät när jag flög iväg av sparken. Det gör inte speciellt ont när jag går vanligt men när jag vrider knät så gör det ont. Jag trimmade Quidam på morgonen och det kändes helt okej. Han var jättefin men jag hade lite svårt att arbeta med vänstersidan pga. knät. Men jag ville rida i alla fall så vi satte på en linda över knät också. Jag såg säkert jätterolig ut med bandage på arm och knä.

Gick banan och den var faktiskt ganska tuff, men kort. Maxade hinder både på höjd och bredd och lite halvknepiga avstånd. Jag var inte säker på om jag skulle starta men när jag red fram så kändes han så himla bra att jag inte kunde hålla mig. Inne på banan så fick vi ett ner i trekombinationen, en rullbom. I övrigt hoppade han super! Jag var första utanför placering på mina fyra fel, bara 6 hundadelar från placering. Han har verkligen hoppat helt otroligt denna helg, mycket luft och kraft i sprången!

Jag grät när jag kom ut för jag fick ingen luft när jag red, det var ganska läskigt. Så här i efterhand kanske det inte var supersmart att starta men det kändes bra i alla fall. Jag är så himla nöjd med Quidam denna helg, han är en superhäst!


Publicerat: 2011-04-17 Kl: 18:29:10 | I kategori: Allmänt | 10 kommentarer



Sparkad av Fifa


Blev sparkad av Fifa idag på framhoppningen. Jag skulle räta till hans bakskydd och vi hamnade bakom ett hinder så jag fick lite bråttom = var för oförsiktig. Han sparkade mig så jag flög iväg flera meter. När jag ställde mig upp så svimmade jag och ramlade ner igen, haha. Det gjorde svinont och jag trodde att jag brutit armen men som tur var så var det bara en smäll.

Nu så känner jag mig mycket bättre men det är inte säkert att jag kan rida i morrn. Får helt enkelt se hur det känns! Men jag hoppas verkligen!




Fifa är ju 185 cm hög så det är mycket kraft att bli sparkad av...

Publicerat: 2011-04-16 Kl: 22:13:36 | I kategori: Allmänt | 8 kommentarer



Gilla Sharpman på Facebook och delta i tävling!


Alla: Gilla Sharpmans sida på Facebook! De har även en tävling där du kan vinna presentkort, deltar gör du genom att lägga upp ett foto på dig och din häst där ni har någon utrustning från Sharpman!










Publicerat: 2011-04-16 Kl: 07:11:00 | I kategori: Allmänt | 0 kommentarer



140


Han hoppade så himla fint!

Grunden:


Omhoppningen:

Publicerat: 2011-04-15 Kl: 23:02:32 | I kategori: Tävlingar | 7 kommentarer



130


Guinness: Det var ett väldigt bra språng på ettan tycker jag om man nu ska se det hela positivt!





Quidam:


Publicerat: 2011-04-15 Kl: 22:59:03 | I kategori: Tävlingar | 3 kommentarer



Placerad 140 och...


Hästarn gick jättebra idag även om det blev helt fel med Guinness, haha. Jag hoppade nämligen honom i 130:in, eller skulle hoppa. Han var jättejättefin på framhoppningen och det kändes väldigt bra då vi fick bra språng hela tiden och det var lung och kontrollerat. Väl inne på banan så red jag runt lite och så sa speakern mitt namn, föregående ryttares resultat och sen "Var.... segod och rid" trodde jag. Så då hoppade jag ettan och så blev jag utesluten för att jag inte hade fått startsignal. Hon hade nämligen inte sagt varsegod och rid utan sagt något om att man skulle "vara försiktiga med att gå över startlinjen" och jag hade inte lyssnat ordentligt. Men det kändes väldigt trist och lite taskigt också, om dommaren inte hade gett mig startsignal så hade hon ju kunnat säga avbryt när hon såg mig rida ann mot hindret. Men det var ingen annan på läktarn som hade uppfattat att jag inte fick startsignal heller eftersom att det inte fanns nån anledning så de skrek inte heller. Det var så klart mitt fel men det kändes jättetrist, speciellt som han kändes så fin!

Sen hoppade jag Quidam i 130:in och fick ett nedslag på hinder nummer tre. Ett skitpet och en annars bra runda.

Sist så hoppade jag 140 på Quidam och vilken häst jag har säger jag bara! Han hoppade helt otroligt bra och var felfri grunden! Det var lite speciell bedömning men nästan som en A:1a så det var omhoppning efteråt. Då hoppade han bara ännu bättre och var felfri även där! Vi slutade på en sjunde plats, det var nämligen även uppvärmningsklassen för 150-ryttarna så det var lite hårdare konkurrans. Men han hoppade helt otroligt, ni ska få se på filmerna sen!



Publicerat: 2011-04-15 Kl: 20:30:22 | I kategori: Tävlingar | 8 kommentarer



Fyller år idag!


Idag fylller jag faktiskt år! Hela 18 år till och med. Och så är jag på tävling i Gävle, haha. Men det är tradition, jag har varit iväg på tävling under mina senaste fem födelsedagar. Sen jag var tretton alltså! Det brukar alltid gå bra på mina födelsedagstävlingar så får väl hoppas att det håller i sig.



Publicerat: 2011-04-15 Kl: 06:06:00 | I kategori: Allmänt | 49 kommentarer



Framme!


Vi kom fram till Gävle vid sjutiden och då packade vi ur allt och sen satte jag igång och red. Både Quidam och Guinness kändes bra. De är bägge sånna hästar som gillar att vara på tävling och vet vad som gäller när man kommer fram, så de käns oftast bättre att trimma på tävling än hemma.

Vi åkte inte från anläggningen förrän halv tio så det blev en sen middag på hotellet. Nu ska jag sova, är så himla trött efter alla sena kvällar och tidiga mornar denna vecka. Har pluggat till två och gått upp halv sex typ varje dag, jättesegt. Men nu är det påsklov!

I morgon hoppar jag en 130 på båda och sen hoppar jag även en 140 på Quidam. Så håll tummarna. I morgon är även en annan speciell dag, det ni! Det får ni höra om då!


Publicerat: 2011-04-14 Kl: 22:47:04 | I kategori: Allmänt | 2 kommentarer



Åker snart!


Nu är jag hemma från provet. Jag skrev "bara" i 3.5 timmar så jav slutade tidigare. Nu har jag slängt ihop allt här hemma och ska gå ner till stallet för att packa det sista och göra i ordning hästarna. Jag var i stallet till tolv igår kväll för att putsa allt så det är i alla fall klart! Jag ska rida hästarna när vi komme till Gävle så det blir nog sent ikväll!

Publicerat: 2011-04-14 Kl: 14:32:19 | I kategori: Allmänt | 2 kommentarer



NP innan Gävle!


Idag ska vi åka till Gävle men först ska jag skriva Nationella Provet i svenska. Det är fem timmars uppsatsskrivning så jag är klar senast två. Men det blir nog sent ikväll för sen ska jag hem, packa in allting, rida antingen hemma eller i Gävle osv. Det kommer nog ta sin tid! Jag får skriva snabbt, haha.

Publicerat: 2011-04-14 Kl: 06:08:15 | I kategori: Allmänt | 1 kommentarer



Gamma


Tack till Emma som fotade!




































Publicerat: 2011-04-13 Kl: 21:48:49 | I kategori: Allmänt | 5 kommentarer



Seg skoldag


Nu är jag hemma från en seg skoldag. Men nu är det bara en dag kvar, eller högst fem timmar av skola, innan jag får påsklov. Ska bli väldigt skönt! Men nu ska jag gå ner till stallet för att rida Quidam och Guinness. Kommer tyvärr inte hinna rida Gamma och Estelle då klockan redan är kvart i sju och jag dessutom behöver packa, putsa och lite sånt inför Gävle.

Ikväll ska jag lägga upp bilderna från när jag hoppade Gamma! Så det kan ni se fram emot!



En av bilderna på Gamma!

Publicerat: 2011-04-13 Kl: 18:50:15 | I kategori: Allmänt | 1 kommentarer



Newmarket Fleece


Jag har två stycken sånna här ”Newmarket Fleece” täcken och jag tycker att dom är superbra! Jag brukar använda dem i boxen på hästarna när de blir svettiga efter träning. De sitter väldigt bra, många fleecetäcken har så dålig passform! Så ett stort plus till dessa täcken. De kan nog officiellt vara mina favorit-fleecetäcken!


Publicerat: 2011-04-13 Kl: 10:12:00 | I kategori: Utrustning | 2 kommentarer



Kemiplugg


Ska ner till stallet nu. I förmiddags var jag nere och löshoppade unghästarna tillsammans med Emma men annars har jag pluggat kemi hela dagen. Ska bli skönt att rida nu så att man får röra sig istället för att sitta vi kemiboken hela tiden!



Pilar och hennes kompis hade gjort en blomkrans till Quidam igår!

Publicerat: 2011-04-12 Kl: 15:47:06 | I kategori: Allmänt | 5 kommentarer



Dagens ridpass


Red Gamma först och hoppade alltså lite på banan. Dock var det bara låga hinder, mest bara för att jobba på att få henne avspänd. Det var dock mycket titthinder, vattenmatta, skynken, mur osv så det var mycket att spänna upp sig för. I början "kastade" hon sig också över hindren men det blev bättre mot slutet. Jag tror att det är bra att hoppa lågt men ofta på Gamma så att hon får mycket att tänka på.

Sen red jag ut på Guinness! Han var lugn och fin. När vi kom till gården igenom mötte Pilar och henne kompis oss så då fick Pilar skritta lite på Guinness!

Quidam fick sig bara en skritttur idag. Vår equiterapeut, Camilla, var här och kände på honom idag och sen skodde Fredrik honom så nu är han tip top inför Gävle. Jag ledde honom för hand och då fick Pilar och hennes kompis sitta på lite (en i taget) eftersom att jag ändå skulle gå. Sen fotade jag alltså Quidam också.

Estelle red jag på banan. Hon var bra framme till bettet idag men hade tappat lite framåtbjudning. Jag tror att jag ska ta och galoppera henne ordentligt i morgon i de långa uppförsbackarna i stohagen, det är perfekt för hästar som tappar lite framåtbjudning tycker jag för då vill de naturligt framåt men måste ändå jobba för det!








Publicerat: 2011-04-11 Kl: 23:35:53 | I kategori: Vardaglig ridning | 3 kommentarer



Bildbomb?


Vi tog massa fina foton idag! Dels så hjälpte Emma mig och fotade medan jag hoppade Gamma, sen fotade jag Guinness lite och sen gick jag och Pilar upp i stohagen med utsikt över sjön  och tog massa bilder på Quidam!

Så nu är frågan, vilken bildbomb vill ni ha först? När Gamma hoppar eller Quidam? Den häst som först får 30 röster blir först, så kommentera om ni vill se!





Publicerat: 2011-04-11 Kl: 20:05:58 | I kategori: Allmänt | 46 kommentarer



Rida i det fina vädret


Är hemma från skolan nu och ska ner till stallet alldeles strax. Hästarna ska rida och jag tror att det blir utritt på två och banan för de andra! Det är jättefint väder ute så det ska bli kul att komma ut!

Publicerat: 2011-04-11 Kl: 15:33:33 | I kategori: Allmänt | 1 kommentarer



Kommande tävlingar!


De närmast kommande tävlingarna för mig är:

15 -17 April: Nästa helg är det alltså Gävle som gäller med Quidam och Guinnes. Hoppar upp tom 140, ingår även kval till Falsterbo!

29 - 1 April/Maj : Henriksdal med Quidam (och Guinness?). Falsterbokval även här!
 
Men även den 20-21 April ska jag åka iväg till Henriksdal, då för att träna! Det är träningar för Pether Markne där som juniorer/ young riders är inbjudna till. Då får jag även träna vatten med hästarna vilket är bra inför utomhussäsongen!

Jag har varit i både Gävle och Henriksdal förra året med Quidam:

I Gävle 2010 fick jag min första felfria runda i 140 och kvalade i och med det till SM! 

 


Haha, det var i denna klass vi kom in helt knas i trekombin, Quidam lägger in två istället för ett till c-hindret och klarar det ändå. Han är fantastisk!

Publicerat: 2011-04-11 Kl: 11:23:00 | I kategori: Allmänt | 3 kommentarer



Gårdagens hoppning


Byggde en bana med sju hinder men man kunde rulla på och bara fortsätta banan i evigheten så det var ganska bra. Jag hade en oxer diagonalt, sen vattenmatta till mur på båge längs långsidan med 24.5 m i mellan. Sen oxer-räcke längs lågsidan med 17.5 m i mellan. Sist räcke räcke 14.5 meter i mellan. Efter de kunde man rida an på ettan igenom och börja om.

Quidam: Red jag först. Jag tycker själv inte att jag fick nån bra ridning på honom. Hoppade bara lågt och det var absolut inget som gick fel men det är småsaker som ska sitta i hoppningen på låga banor som inte riktigt gjorde det. Jag red för mycket för handen och tappade galoppen. Ska hoppa lågt på banan nån mer gång i veckan, villverkligen känna att han kommer runt skänkeln i svängarna och är på plats direkt efter hindren.

Guinness: Hoppade superbra idag! Vi har ju lite problem med hinder som kommer tätt upp ur sväng men hela bana bestod i princip av det idag och det gick bra i alla fall. Jag fick flyt hela tiden. Först hoppade jag fram lite på typ <1 m och sen hoppade jag banan på 120. Det kändes i alla fall jättebra inför tävlingen i helgen. Det här ska jag tänka på:
 
- När jag hittar distansen så ska jag inte sätta tryck i honom utan bara sitta helt stilla och låta honom sköta det själv. Jag ska inte tänka så mycket på hindret utan bara på att ha honom framme för skänkeln innan anridningen så att vi har tempot med oss från början.
-Om jag kommer stort samma sak. Han har inga problem att hoppa av stort så länge man inte trycker på honom.
- Strunta helt i var han har sitt huvud. Han går bättre med det lite uppe och då ska jag bara vara stilla i handen.

Estelle hoppade jag sist och med henne bara rullade jag på låga hinder men fokuserade på att ha henne i balans och kontroll hela tiden. Hon hopppade jättebra och trevligt! 


Publicerat: 2011-04-11 Kl: 04:52:00 | I kategori: Vardaglig ridning | 1 kommentarer



Tack för tipsen!


Tack så mycket för alla tips om täcken förresten! Jag ska antagligen beställa ett Horseware-täcke nu. Sen så var det en person som tipsade om ett superbra fleecetäcke också! Jag har sett dem tidigare och velat ha ett men jag visste inte att de fanns med hals! Comfort Zone Lapel heter det, är precis ett sånt täcke jag behöver. Så nu måste jag bara hitta något bra ställe som har det! Tyvär tror jag inte Sharpman har det!





Publicerat: 2011-04-10 Kl: 21:56:56 | I kategori: Allmänt | 2 kommentarer



Klar


Är uppe från stallet nu och har ridit tre hästar. Jag började dock med att sladda grusbanan och bygga upp en bana eftersom att jag hoppade alla tre! Mamma var snäll och filmade så jag ska fixa med det lite senare ikväll! Så det kommer ett inlägg om hoppingen senare!



Bild på Guinness idag!

Publicerat: 2011-04-10 Kl: 19:57:48 | I kategori: Allmänt | 1 kommentarer



Hoppning idag!


Idag skulle jag ha tränat för Becca men hon var magsjuk i morse så jag vet inte riktigt hur det blir. Vi hade tänkt hoppa lite med en del hästar. Så även om hon inte kommer idag så tänkte jag sätta upp en bana och hoppa hästarna. Blir inget högt men för att få lite flyt och så!


Publicerat: 2011-04-10 Kl: 14:26:57 | I kategori: Allmänt | 1 kommentarer



Morgonen!


Nu på morgonen så hade jag hästarna i skritten samtidigt som jag klippte Guinness. Så nu  har jag två nyklippta hästar som ser fräscha ut! Även Gamma och Estelle är ju ganska nyklippta så alla ser snygga ut för tillfället. Jag får alltid frågan "hur ofta klipper du dina hästar?" på bloggen varje gång när jag skriver att jag klipper en häst. Så för er som inte läst det tidigare så brukar jag klippa mina hästar väldigt ofta när det är tävlingssäsong. Kanske var tredje/var fjärde vecka ungefär. Jag tycker att det är viktigt att hästarna är välklippta dels för att de då torkar lättare efter träningpass och då blir mer lättskötta men också för att de ska se snygga ut. Oklippta hästar ser inte ut som tävlingshästar enligt mig! Hur ofta klipper ni era hästar?

Publicerat: 2011-04-10 Kl: 11:34:39 | I kategori: Allmänt | 12 kommentarer



Tips på halstäcken?


Jag behöver skaffa lite täcken till Quidam! I och med att han fick en sträckning i halsen under Göteborg Horse Show så är det viktigt att han är varm om halsen. Eller varm, inte kall kanske man ska säga. Jag har ett bra innetäcke och ett bra vintertäcke men nu när det börjar bli varmt så funkar inte det längre! Så nu skulle jag behöva tips på bra hastäcken! Jag skulle behöva ett rengtäcke och så något bra han ha på tävling, typ ett fleece eller ylletäcke. Jag har ett fleecetäcke med hals men det sitter inge bra och han gillar det inte alls! Har ni några tips på bra halstäcken så skriv det gärna bland kommentarerna!




Det här verkade bra, Amigo någonting!

Publicerat: 2011-04-09 Kl: 22:06:40 | I kategori: Utrustning | 16 kommentarer



Helt slut!


Jag är helt slut i kroppen. Vi har röjt på gården och det har vart en hel del slit och släp hela dagen så jag har i alla fall en anledning!

Jag började morgonen med att ha hästarna i skritten samtidigt som jag klippte Quidam. Han är så himla snäll att klippa, tar till och med ner huvudet nu för tiden när jag ska klippa öronen och sånt. Vid tio ungefär så började vi jobba med gården och vi höll på till typ sex. Och vi är inte i  närheten av att ha gjort allt vi velat!

Jag, Axel och pappa fixade dock en hel del invid ridbanan. Tidigare har det vart ett stor trädgårdsland där men det har vuxit igen helt och så var den en massa skit kvar från det. Så vi tog bort allt, fick dra upp stolpat och ta bort staketet som gick omkring. Sen har vi plattat till en del och ska förhoppningsvis göra en vanlig gräsmatta där nu, så det ser lite vettigt ut. Annars har vi slängt en massa skräp som bara ligger på gården, ordna upp allt med stoplae och likande och så har vi fixat alla träden. Vi har en stor alle som går i nån/några kilometer fram till gården.  Det är jättesnyggt men dock måste träden skötas = man måste klippa bort grenar som väcer överallt. Det blir jätte fult om man låter de växa fritt. Nu tog vi såklart inte hela allen men de som går i backen upp till gården och lite på gården. Det är mycket som ska fixas på en gård men det är roligt när allt är fint!


Publicerat: 2011-04-09 Kl: 21:29:01 | I kategori: Allmänt | 2 kommentarer



kristinawarg.se


Har gjort så att jag inte längre har blogg.se. Nu räcker det alltså med att skriva in kristinawarg.se!

Publicerat: 2011-04-09 Kl: 02:28:00 | I kategori: Allmänt | 1 kommentarer



I'm back


I alla fall över helgen! Nästa vecka är jobbig skolmässigt också, har språkhistoriaprov på måndagen, kemiprov på onsdagen och NP i svenska på torsdagen. Så då kanske jag drar ner på bloggandet igen!

Veckan som gått så har jag varit iväg och tränat med Quidam för Pether. Han kändes bra och vi hoppade ute för första gången i år, jätteskönt. Annars har jag ridit de andra hästarna hemma, och även här har vi kommit ut på ridbanan ordentligen nu. Kommer inte rida i ridhuset igen på ett tag!

I dag ska jag ha stallet lite på morgonen, sen rida alla hästarna och så ska vi ha en allmän stor städdag på gården. Plocka bort allt skräp som ligger överallt, ska bli jätteskönt! Jag ska försöka klippa Guinness och Quidam också, det behövs verkligen!


Publicerat: 2011-04-09 Kl: 02:21:20 | I kategori: Allmänt | 2 kommentarer



Mindre bloggande


Jag har en liten bloggpaus. Anledningen är att jag har helt otroligt mycket i skolan de kommande två veckorna. Jag hinner knappt med hästarna, har fått be Emma om hjälp! Och då är bloggandet såklart det första som åker åt sidan. Men på tordag nästa vecka har jag nationella i svenska på morgonen och sen åker vi till Gävle där jag ska tävla hela helgen! Jag längar så, dels för att jag får tävla men framförallt för att jag då är klar med allt skolarbete som är nu (påsklov!). Jag kommer försöka uppdatera lite under tiden men ni får helt enkelt ha överseende, bloggen är inte prioritet 1!

Vid den här tiden på året när jag red ponny så var jag på väg till utlandstävlingar som Moorsele (Belgien) och Fontainebleau (Frankrike)! Gud vad skönt och kul det var! Då kom man igång med utomhussäsongen tidigt!





 

 


 
 

 




Blandade bilder från Moorsele och Fontainebleau, 2008 och 2009

Publicerat: 2011-04-06 Kl: 22:58:48 | I kategori: Allmänt | 4 kommentarer



Sovit bort den fina dagen


Jag sov till klockan tre idag, haha. Jag är ledig från skolan både idag och i morgon så jag hade en riktig sovmorgon idag, det var väldigt skönt. Men så vaknar jag upp och så är det jättefint väder ute, då känns det lite trist att ha sovit bort hela dagen. Men jag tänkte försöka ta tillvara på vädret i alla fall och rida ut på de flesta hästarna idag!

Publicerat: 2011-04-04 Kl: 15:26:54 | I kategori: Allmänt | 8 kommentarer



Tävlingen


Tävlingen gick inte så bra idag, men jag är faktiskt inte speciellt missnöjd. Det var jättedålig framhoppning och allmänt dåligt inne på banan också så vi bestämde oss för att stryka 120:in redan innan jag red 110. I själva klassen hoppade Gamma bra fram till kombinationen som hon inte alls ville hoppa. Gamma har väldigt svårt för när hon inte kan ”se” hindret ordentligt i förväg och nu var det en kombination på en ganska skarp sväng från väggen. Hon är så himla försiktig och när hindret bara dyker upp framför henne blir hon osäker. Men jag vet vad vi ska träna på. Nu när utebanan smällt upp så kan jag också hoppa småhinder var och varannan dag vilket passar Gamma super. Det positiva är att hon är likadan hemma och då är det lättare att träna på, än om det är något som kommer på tävling.

Publicerat: 2011-04-03 Kl: 16:51:49 | I kategori: Tävlingar | 4 kommentarer



Träning idag, tävling i morgon


Idag ska jag alltså träna för Ankan igen med Quidam och Estelle. Det skulle bli lite mer banhoppning idag. Sen när jag kommer hem så ska jag rida de andra hästarna samt göra i ordning för tävling. Gamma ska nämligen till Södertörn imorgon för att hoppa en 110 och en 120! Jag ska försöka komma ihåg kameran på träningen idag så att ni får se ikväll!

Publicerat: 2011-04-02 Kl: 06:53:00 | I kategori: Allmänt | 3 kommentarer



Tränat


Jag har varit iväg och tränat på dagen. Det är Ankan (Ann-Catrin Carlsson) som har träningar fre-lör i Mantorp så vi kommer vara där även i morgon. Jag red Estelle och Quidam. Quidam hoppade för första gången sedan SM och verkade själv tycka att det var alldeles för lång vila för han gjorde några glädjeskutt efter hindren i början. Han tror att han är en ponny!

Nu är jag alltså hemma så nu ska jag ner och rida de andra två som inte var med idag: Guinness och Gamma.
 

Publicerat: 2011-04-01 Kl: 18:10:22 | I kategori: Vardaglig ridning | 1 kommentarer



Tidningen Ridsports SM-reportage


För mig känns det som att det gått jättelång tid sedan jag tog SM-silver men idag kom Tidningen Ridsport och där var reportaget från SM. Eller jättelång och jättelång men man "glömmer" det fort. Att man inte kan vara glad över det lite längre;) Jag tror inte direkt att det är tillåtet att lägga ut hela texten, den får ni nog läsa i tidningen. Men så här ser det ut i alla fall:






Publicerat: 2011-04-01 Kl: 00:24:20 | I kategori: Allmänt | 0 kommentarer



RSS 2.0